Godziny otwarcia Pon-Sob: 10-21
Niedziela: 10-20
  • banner_główny
  • baner-www-957x304px
  • baner główny_kuchnie

Grand Prix w Siatkówce Plażowej Mężczyzn 2-4 lipca 2010r.

plaaa_olimp Klub Sportowy UAM i Galeria Olimp w Lublinie zapraszają na wielkie wydarzenie sportowe – Grand Prix w Siatkówce Plażowej Mężczyzn Lublin 2010. Impreza odbędzie się w ramach trwającego od drugiej połowy czerwca tego roku projektu ?Plaża Olimp”.  Będzie to jedno z największych wydarzeń sportowych, które odbędą się tego lata w Lublinie. Swój udział w rozgrywkach zgłosiło już kilkadziesiąt par w tym największe gwiazdy siatkówki plażowej w Polsce. Lubelskich fanów z pewnością ucieszy obecność tak znanych zawodników jak  Damian Wojtasik, Rafał Szternel, Dominik Witczak czy też wieloletni i znakomity reprezentant Polski w siatkówce halowej Marcin Nowak, który zagra w parze z Michałem Michalakiem. Będą również obecni zawodnicy zagraniczni, co potwierdza wysoką rangę zawodów. W turnieju zmierzy się około pięćdzisieciu par, które przez trzy dni rywalizować będą o zwycięski puchar, punkty w oficjalnym rankingu Polskiego Związku Piłki Siatkowej a także o niebagatelną pulę nagród w wysokości 20 tys. złotych! Jest więc o co walczyć dlatego też emocji na pewno nie zabraknie.

Plaża pod Olimpem gotowa na show

Plaża pod najnowszą częścią Galerii Olimp jest już prawie gotowa na przyjęcie zawodników oraz wszystkich entuzjastów siatkówki plażowej. Obok specjalnie przygotowanych boisk, do budowy których wykorzystano 800 ton piasku, wyrosły trybuny dla widzów. Będą mogły one pomieścić ponad 400 osób, które z najbliższej odległości będą mogły śledzić zmagania rywalizujących zawodników. Wśród nich pojawi się liczne grono znamienitych gości z przedstawicielami władz miasta Lublina na czele. Znajdzie się tam również miejsce dla dziennikarzy relacjonujących to wydarzenie.

Od drugiej połowy czerwca na terenie ?Plaży Olimp” działa Beach Bar, w którym dostępne są zimne napoje oraz przekąski. Podczas zawodów będzie można tam ochłonąć nieco od sportowych emocji a także ugasić pragnienie czy też zjeść coś pożywnego. Przy plaży rozstawiona zostanie również scena, z której znakomici Dj-e zagrzewać będą zawodników do walki a kibiców do aktywnego wspierania siatkarzy.

Weekend emocji

Grand Prix zacznie się już w piątkowy poranek 2 lipca. O godzinie 9 nastąpi start turnieju, który przez dwa dni będzie dostarczać nie lada emocji zarówno czysto sportowych jak tych związanych ze znakomitą zabawą.

Turniej został podzielony na trzy części. Na piątek przewidziane są rozgrywki eliminacyjne, które będą przepustką do kolejnych rozgrywek. Turniej Główny rozpocznie się w sobotę. W ten dzień zostaną rozegrane mecze jego pierwszej fazy. Największe emocje zagwarantuje nam niedziela, kiedy to zostaną rozegrane mecze decydujące o zwycięstwie z wielkim finałem na czele.          Obok znakomitej siatkówki wszystkich czeka również wspaniała zabawa zarówno podczas przerw w meczach jak i po ich zakończeniu. Obejrzeć będzie można porywające pokazy tańca latynoamerykańskiego, występy cheerleaderek, pokazy bikini czy też magiczny show jednego z czołowych polskich iluzjonistów Macieja Kozłowskiego. W sobotę wieczorem dla wszystkich, którzy uwielbiają świetną zabawę na gorącym piasku odbędzie się wielka taneczna impreza prowadzona przez znakomitych Dj-ów.

Turniej eliminacyjny

Początek Grand Prix przewidziano na 9 rano w piątek. Odbędzie się wtedy turniej eliminacyjny, który wyłoni osiem najlepszych par. Swój udział będzie można zgłosić najpóźniej do godziny 8, czyli bezpośrednio przed rozpoczęciem rozgrywek. Wpisowe wynosić będzie 40 zł od pary. Po rejestracji wszystkich drużyn zostanie ogłoszony terminarz i zestaw meczy tego etapu.

W turnieju eliminacyjnym obowiązywać będzie system pucharowy, co oznacza że zespół, który przegra spotkanie, zostanie wyeliminowany z turnieju. Drużyny dobierane będą w zależności od zajmowanej pozycji w rankingu Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Para z największą liczbą punktów w rankingu zmierzy się z przeciwnikami, którzy punktów tych mają najmniej. Rozgrywki eliminacyjne trwać będą do godzin wieczornych, wliczając to przerwę na lunch w godzinach 13 -13.30.

Awans do Turnieju Głównego uzyska osiem najlepszych drużyn wyłonionych w eliminacjach. Podczas piątkowych rozgrywek będzie można uzyskać punkty rankingowe, które dodane zostaną do oficjalnego rankingu PZPS. To z kolei może pomóc w wywalczeniu lepszej pozycji podczas Turnieju Głównego Grand Prix, gdyż tam również pary o najlepszej pozycji rankingowej zostaną rozstawione na lepszych miejscach.

Turniej Główny Grand Prix

O godzinie 10 w sobotni poranek temperatura rozgrywek znacznie wzrośnie a to za sprawą

rozpoczynającego się o tej godzinie Turnieju Głównego. Do rywalizacji przystąpi szesnaście par – osiem rozstawionych, z najlepszym rankingiem, oraz ósemka wyłoniona w piątkowych eliminacjach. Zestaw par zostanie dobrany według pozycji zajmowanej w rankingu Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Podobnie jak w turnieju eliminacyjnym zespół z największym dorobkiem  punktowym zagra z parą o najmniejszej jego liczbie. Rozstawione drużyny będą zatem miały teoretycznie łatwiejszą drogę do finału, choć jak wiadomo sport jest nieprzewidywalny.

Turniej Główny Grand Prix będzie rozgrywany systemem brazylijskim. Oznacza to że przegrana nie eliminuje bezpośrednio z rozgrywek. Zespół, który poniósł porażkę trafi do drugiej części drabinki turniejowej i tam nadal będzie miał szansę na dojście do finału. System taki powoduje że każda z par rozegra co najmniej dwa mecze, a więc emocji będzie znacznie więcej. Zasady rozgrywania turnieju Głównego tzw. drabinka turniejowa zaprezentowana jest w dołączonym do pisma informacyjnego Załączniku.

Sobotnie rozgrywki wyłonią najlepsze zespoły biorące udział w zawodach. Które konkretnie będzie wiadomo około godziny 18, gdyż w tym czasie powinny zakończyć się wszystkie mecze tego etapu. Zawodnicy będą mogli udać się na zasłużony odpoczynek przed kolejnym dniem  zmagań decydujących o zwycięstwie w turnieju.

Największe emocje czekają widzów w niedzielę. Wtedy zostaną rozegrane najważniejsze mecze czyli półfinały, mecz o 3 miejsce oraz Wielki Finał Grand Prix. Zmagania półfinałowe rozpoczną się o godzinie 10 rano. Warto pojawić się o tej wczesnej jak na weekend porze gdyż poziom emocji będzie tu niewątpliwie ogromny. Po półfinałach widzowie nie ochłoną zbyt długo, jako że w przerwie będą mogli zobaczyć pokazy tańca latynoamerykańskiego oraz pokazy cheerleaderek.

O godzinie 12.30 pary, które przegrały mecz półfinałowy, będą mogły osłodzić swój występ w turnieju. Warunkiem będzie wygranie meczu o 3 miejsce, który o tej właśnie porze rozpocznie się

na boiskach ?Plaży Olimp” Jako że powszechnie wiadomo że czwarte miejsce jest najgorsze dla sportowca, determinacji do jego zwycięstwa na pewno zawodnikom nie zabraknie.

To na co wszyscy czekają, czyli Wielki Finał Grand Prix rozpocznie się o godzinie 13.30. Wtedy przystąpią do rywalizacji dwie najlepsze drużyny Turnieju. Będą miały o co walczyć, gdyż zwycięzcy oprócz zasłużonego prestiżu i pięknych pucharów otrzymają także największą spośród wszystkich część wielkiej puli nagród, wartej 20 tys. zł. Niezwykle ważnym czynnikiem determinującym chęć wygranej będzie też okrągła liczba 200 punktów rankingowych, przyznanych każdemu z zawodników drużyny.

Po zakończeniu meczu finałowego nastąpi dekoracja zwycięzców i drużyn, które zajęły miejsce drugie i trzecie. Będzie się ona odbywać z udziałem przedstawicieli Urzędu Miasta Lublin a także Sponsorów Grand Prix. Po odebraniu zasłużonych pucharów zawodnicy dostępni będą dla mediów, szczęśliwcom spośród kibiców na pewno uda się zdobyć autograf gwiazd a może też inną pamiątkę.

Pod czujnym okiem Polskiego Związku Piłki Siatkowej

Grand Prix w Siatkówce Plażowej Lublin 2010 są oficjalnymi rozgrywkami Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Mecze zostaną rozegrane według standardowych zasad określonych przez Związek. Każdy z nich będzie składał się z dwóch setów. Zwycięży drużyna, która zdobędzie 21 punktów przy co najmniej dwupunktowej przewadze. Jeśli tak się nie stanie rozgrywka będzie trwała nadal aż do uzyskania wymaganej różnicy punktowej. Mecz wygrywa zespół, który odniesie zwycięstwo w dwóch setach. W przypadku remisu zawodnicy rozegrają trzeci set tzw. tie break. Będzie on trwać do momentu uzyskania przez jedną z par 15 punktów, podobnie jak w przypadku zwykłych setów, z zasadą dwupunktowej przewagi nad przeciwnikiem.

Boiska przygotowane zostały zgodnie z wymogami określonymi przez Polski Związek Piłki Siatkowej. Zespół dwóch boisk ma wymiary 16×8 m z wolną strefą z każdej strony o szerokości 5-6 m oraz wolną strefą przejścia 3m. Siatka rozpięta jest na wysokości 2,43 m, pomiędzy dwoma słupkami, przy których ustawione są stanowiska sędziowskie. Grubość piasku jak też jego ziarnistość i czystość w pełni odpowiada zasadom organizacji profesjonalnych turniejów organizowanych przez PZPS.

Nad przestrzeganiem zasad będzie czuwał komisarz wyznaczony przez Związek a punkty zdobyte podczas turnieju będą się wliczały do oficjalnego rankingu PZPS.

Wielkie gwiazdy pod Olimpem

Żaden z wielkich turniejów nie może odbyć się bez największych gwiazd. To one nadają każdej imprezie prestiżu i cieszą się największym zainteresowaniem. Nie inaczej będzie podczas Turnieju Grand Prix w Lublinie. Na plażę pod Galerią Olimp zawitają największe gwiazdy siatkówki plażowej w Polsce. Będą obecni również zawodnicy z zagranicy.

Największymi gwiazdami będą zawodnicy pary rozstawionej z nr 1 Damian Wojtasik oraz Szternel Rafał. Zwycięzcy niedawnego GP w Poznaniu są także liderami rankingu PZPS z okres 01.06.2010 – 30.06..2010. Warto dodać że odnieśli oni spory sukces, zdobywając w tym roku brązowy medal na rozgrywanych w Turcji Akademickich Mistrzostwach Świata w Siatkówce Plażowej. Ich głównymi rywalami do zwycięstwa będą rozstawieni z dwójką Dominik Witczak i Grzegorz Klimek. Zwycięscy tegorocznego Pucharu Polski w Siatkówce Plażowej na pewno będą jednymi z głównych faworytów do końcowego triumfu. Dominik Witczak to również Mistrz Polski w siatkówce plażowej 2006 i 2008, wicemistrz Polski 2009 a także zwycięzca Pucharu Polski w 2009. W MP 2006 sukces odniósł grając w parze z Michałem Krymarysem, który również wystąpi w weekendowym Grand Prix.

Jednym z najbardziej znanych zawodników, który wystąpi w Lublinie będzie również Marcin Nowak. Były wieloletni, znakomity środkowy Reprezentacji Polski zagra w parze z Michałem Michalakiem. Lista par, które potwierdziły już swoją obecność widoczna jest poniżej. Oczywiście nie jest to jeszcze pełne zestawienie, gdyż wiele drużyn zgłosi się do turnieju w ostatniej chwili.

Do zobaczenia na Plaży Olimp !