Godziny otwarcia Pon-Sob: 10-21
Niedziela: 10-20
  • baner-www-957x304px
  • Godziny święta 957x304 OLIMP GALERIA 2018
  • Godziny święta 957x304 OLIMP rozrywka 2018
  • Olimp_KS_957x304

Wystawa Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Do końca września na łączniku Galerii Olimp będzie można podziwiać wystawę ?Pomnik Historii. Zespół pałacowo ? parkowy w Kozłówce?

Niewielka miejscowość Kozłówka, położona 35 km od Lublina, słynie w całej Polsce z jednej z najpiękniejszych rezydencji magnackich. Zespół pałacowo-parkowy powstał w tym miejscu w latach 40. XVIII wieku dla rodziny Bielińskich. Rodzina Zamoyskich została właścicielem majątku w 1799 roku. Kompleksowej przebudowy dokonano na przełomie XIX i XX wieku z inicjatywy hrabiego Konstantego Zamoyskiego. Wtedy to Kozłówka stała się panteonem rodu Zamoyskich, miejscem gdzie łączyły się polskie tradycje narodowe z kulturą europejską.

 

Kolejne wojny nie wyrządziły rezydencji większych szkód. Pod koniec 1944 roku utworzono tutaj pierwsze muzeum na ziemiach wyzwolonych spod okupacji hitlerowskiej. W latach 1954-1977 zorganizowano w Kozłówce magazyn muzealiów i miejsce to było niedostępne dla zwiedzających. W 1992 roku nadano rezydencji nazwę Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

 

Turystów przyciąga niezwykła atmosfera tego miejsca. Można tu obejrzeć kompletnie wyposażone pałacowe wnętrza, zachowane w niemal niezmienionym stanie od prawie 100 lat oraz pospacerować po pięknym parku. Atrakcją jest kaplica wzorowana na królewskiej kaplicy w Wersalu.

 

W 2007 roku Prezydent Lech Kaczyński przyznał Muzeum Zamoyskich w Kozłówce status Pomnika Historii. Jest to ważny tytuł nadawany na wniosek ministra do spraw kultury. Otrzymują go obiekty o szczególnej wartości dla dziedzictwa kulturalnego Polski.

 

Miano to upoważnia do specjalnych oznaczeń na mapach, zapewnia miejsce w   ważnych opracowaniach (książkach, albumach, przewodnikach). Pomniki Historii zostają zgłoszone również do Międzynarodowego Rejestru Dóbr Kulturalnych Objętych  Ochroną Specjalną i podlegają szczególnej opiece m.in. na wypadek konfliktu zbrojnego. Jest to regulowane konwencją podpisaną w Hadze 14 maja 1954 roku.

 

Pomniki Historii pomagają zachować w jak najlepszym stanie miejsca pamięci najważniejszych wydarzeń lub postaci historycznych ? będące świadectwem wielokulturowości dawnej Polski.

 

Lista Pomników Historii została zapoczątkowana w Polsce w 1994 roku i aktualnie liczy 35 obiektów. Lubelszczyzna może poszczycić się aż 4 takimi zabytkami, są to:

  1. Kazimierz Dolny ? (1994r.)
  2. Zamość ? renesansowa część miasta (1994r.)
  3. Kozłówka ? zespół pałacowo-parkowy (2007r.)
  4. Lublin ? Stare Miasto (2007 r.)

 

 

Gości Galerii Olimp zapraszamy serdecznie do zobaczenia wystawy ?Pomnik Historii. Zespół pałacowo ? parkowy w Kozłówce? prezentowanej na łączniku nad ulicą Magnoliową.